Mediacje

Studia I stopnia
Studia krótkiego cyklu
Kursy i szkolenia

Celem podstawowym szkolenia jest przygotowanie słuchaczy do pełnienia funkcji mediatora.

Wiedza zdobyta w trakcie szkolenia może być także wykorzystana w innych sferach zawodowych i osobistych.

Szkolenie składa się z części teoretycznej oraz warsztatów praktycznych: analiza i rozpoznanie konfliktu, praktyczne stosowanie technik mediacji, czy konstruowanie ugody. W ramach warsztatów będą też prowadzone symulacje mediacji.

Każdy Uczestnik będzie miał możliwość rozwinięcia umiejętności interpersonalnych w zakresie:
– efektywnej komunikacji,
– budowania porozumienia,

– wygaszania emocji
– prowadzenia dyskursu z osobami o odmiennych stanowiskach,
– efektywnego zarządzania procesami grupowymi,
– prezentowania własnego stanowiska.

Adresaci szkolenia:

Nasze szkolenie są skierowane przede wszystkim do osób, które chcą poznać techniki, narzędzia, metody stosowane w mediacjach i negocjacjach.

Jeżeli:

• chcesz zostać mediatorem sądowym;
  • pracujesz jako manager;
  • zarządzasz zespołem;
  • jesteś pracownikiem działu HR;
  • jesteś pracownikiem działu kadr;
  • prowadzisz własną firmę;
  • pracujesz w obszarze sprzedaży;
  • pracujesz jako windykator;
  • zajmujesz się resocjalizacją;
  • pracujesz w ośrodku szkolno-wychowawczym;
  • jesteś prawnikiem: radcą prawnym, adwokatem, prokuratorem;
  • jesteś kuratorem sądowym;
  • pracujesz w szkole z uczniami;
  • zarządzasz nauczycielami;
  • jesteś trenerem;
  • jesteś pracownikiem poradni psychologiczno-pedagogicznej;
  • chcesz poznać techniki, które pomogą Ci rozwiązywać i niwelować konfliktowe sytuacje w życiu codziennym (w pracy lub w domu)

Ukończenie szkolenia daje szansę zdobycia przez Państwa nowych kwalifikacji zawodowych (zawód Mediator, PKD 69.10.Z)

Szkolenie uprawnia do ubiegania się o wpis na listę Stałych Mediatorów Sądowych prowadzoną przez Prezesów Sądów Okręgowych

Szkolenie zgodne ze Standardami Szkolenia Mediatorów uchwalonymi przez Społeczną Radę do spraw Alternatywnych Metod Rozwiązywania Konfliktów i Sporów przy Ministrze Sprawiedliwości w dniu 29 października 2007 r. oraz standardami Rady Europy wypracowanymi przez Europejską Komisję ds. efektywności wymiaru sprawiedliwości.

Zajęcia trwają 40 godzin (z pracą własną), odbywają się w cyklu weekendowym (dwa razy sobota i niedziela), kończą egzaminem.

I. Podstawowe zasady oraz elementy mediacji:

1. Przebieg postępowania mediacyjnego.
  2. Zasady mediacji.
  3. Przesłanki pozytywne i negatywne stosowania mediacji.
  4. Osoba mediatora, jego rola, prawa i obowiązki mediatora
  5. Etyka zawodowa mediatorów.
  6. Standardy prowadzenia mediacji i działania mediatora.
  7. Etapy mediacji.

II. Prawno-organizacyjne aspekty postępowania mediacyjnego:

1. Podstawy prawne zastosowania procedur mediacyjnych (z uwzględnieniem zmian prawnych w 2019 roku)
  2. Zagadnienia praktyczne związane z organizacją postępowania mediacyjnego.
  3. Zasady koordynacji działań i współpracy z organami wymiaru sprawiedliwości.
  4. Dokumentacja – przygotowanie, administrowanie, archiwizacja.
  5. Standardy postępowania mediacyjnego na gruncie prawa polskiego i europejskiego.
  6. Mediacja w Polsce i na Świecie (Europa i USA).

III. Podstawy psychologii emocji, konfliktów i różnic indywidualnych w kontekście pracy mediatora

1. Alternatywne sposoby rozwiązywania konfliktów – analiza porównawcza.
  2. Wiedza na temat dynamiki konfliktu i sposobów jego rozwiązywania.
  3. Komunikacja interpersonalna w sytuacji konfliktu. Bariery komunikacyjne i sposoby pracy z oporem.
  4. Techniki komunikacji w mediacji.

IV. Warsztaty w zakresie:

1. Prowadzenia wstępnych spotkań ze stronami w tym nauka tzw. „monologu mediatora” i zawierania umowy o  mediację.
  2. Biegłości i umiejętności prowadzenia spotkań mediacyjnych zgodnie z zasadami i z uwzględnieniem odpowiednich technik mediacyjnych.
  3. Umiejętności komunikacyjnych mediatora.
  4. Zdolności dokonania analizy i diagnozy konfliktu objętego mediacją, w tym szczególności:
    1. Wspierania stron w pracy nad rozwiązaniem sporu.
    2. Umiejętność sporządzania ugody – prezentacja ogólna i ćwiczenia praktyczne.
    3. Umiejętność współpracy ze współmediatorem/ką.
    4. Umiejętność współpracy ze  specjalistami merytorycznymi.

Każdy z Uczestników szkolenia otrzymuje Certyfikat ukończenia szkolenia, który potwierdza zgodność szkolenia ze Standardami Szkolenia Mediatorów uchwalonymi przez Społeczną Radę do spraw Alternatywnych Metod Rozwiązywania Konfliktów i Sporów przy Ministrze Sprawiedliwości w dniu 29 października 2007 r. oraz standardami Rady Europy opracowanymi przez Europejską Komisję ds. efektywności wymiaru sprawiedliwości.

• Doświadczona kilkuosobowa kadra mediatorzy o różnych specjalnościach i wykształceniu (prawnik, psycholog, pedagog)
  • Materiały poszkoleniowe,
  • Konsultacje poszkoleniowe (po zakończeniu szkolenia służymy pomocą w rozwiązywaniu ewentualnych problemów praktycznych, które mogą powstać przy prowadzeniu mediacji).

Koszt szkolenia – 1490 zł

Konto bankowe do opłat:
Wyższa Szkoła Administracji Publicznej
ING BANK ŚLĄSKI

Mediacje /przygotowanie do wykonywania zawodu mediatora/

Nazwa kursu*

Twój kwestionariusz zostanie za chwilę do nas przesłany.